Brudne szyby?

Smugi, brud. Dlaczego należy dbać o czystość szyby?

Smugi, brud powstający podczas jazdy czy inne działania. Nasze szyby samochodowe narażone są na zabrudzenia. A od ich czystości zależy bezpieczeństwo na drodze.

Badania wykazały, że jeśli mamy brudną szybę, to nawet dwukrotnie zwiększa się ryzyko spowodowania kolizji. Brud na szybie ograniczona pole widzenia i stwarza niebezpieczeństwo, że nie zauważymy czegoś na drodze – pieszego, innego samochodu lub nawet dziury, przez którą możemy uszkodzić samochód.

Naukowcy udowodnili także, że ograniczenie widoczności wpływa także na organizm. Nasze oczy, tak samo jak cały organizm, szybciej się męczą. To doprowadza do dwóch niebezpiecznych rzeczy: w przypadku zmęczenia oczy do tego, że możemy nie zwrócić uwagi na to, co dzieje się na drodze, a w przypadku całego organizmu na zmniejszenie czasu reakcji i ewentualne podjecie złej decyzji w wyniku zmęczenia.

A przecież widoczność jest naprawdę ważna. Gdy wjeżdżamy w mgłę, od razu zwalniamy i stajemy się uważni. W przypadku zabrudzonej szyby, także musimy wytężyć nasz organizm. Na dłuższych trasach może to być wycieńczające. Należy też pamiętać, że nawet przy dobrej pogodzie, brudna szyba może sprawić nam problem. Tak jest, gdy promienie słoneczne padają na naszą szybę. Zabrudzenie sprawia, że widoczność jeszcze bardziej będzie ograniczona.

Jak zadbać o czystość szyby?

W zimie należy dbać o to, żeby cały czas uzupełniać płyn do spryskiwaczy. To właśnie w okresie zimowym zużywa się go najwięcej. Wycieraczki przy przecieraniu śniegu i w zmieniających się warunkach atmosferycznych pozostawiają często smugi.

Ponadto należy regularnie myć wszystkie szyby w pojeździe. Chodzi nie tylko o szybę przednią, ale także szyby boczne i lusterka. Musimy dobrze widzieć nie tylko to, co dzieje się na drodze przed nami, ale także za nami lub obok nas. Musimy mieć pełną widoczność, żeby móc dobrze reagować na drodze w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Należy pamiętać, że szyby powinniśmy czyścić także od wewnątrz, bo tu także potrafią się one brudzić. Wystarczą do tego nawilżone ściereczki lub płyn do szyb. Eksperci zwracają też uwagę, żeby regularnie myć reflektory i wymieniać pióra wycieraczek. Należy to zrobić od razu, gdy zauwazymy, że pozostawiają one zabrudzenia na szybie lub gdy nie działają dostatecznie dobrze.