Co należy wiedzieć, by dobrze dobrać szybę?

Co należy wiedzieć, by dobrze dobrać szybę?

Szyby w samochodzie nie tylko zapewniają dobrą widoczność i bezpieczeństwo czy chronią przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, deszcz czy śnieg. Współczesne szyby mają coraz bardziej skomplikowaną budowę, wyciszają hałas, uzbrojone są w czujniki deszczu, światła lub kamery. Sensory mogą samoczynnie włączać światła mijania, np. gdy wjeżdżamy do tunelu lub uruchamiać wycieraczki, w przypadku, gdy zaczyna padać deszcz. Kamery instalowane w szybach odczytają nam ograniczenie prędkości, jakie wskazywał mijany znak.

Dobierz szybę do swojego auta

Dla jednego modelu auta może występować od kilku do nawet trzydziestu wersji szyby przedniej, więc dobranie odpowiedniej szyby nie jest prostym zadaniem. Oczywiście najlepiej jest wymienić uszkodzoną szybę w samochodzie na taką samą jak była zamontowana fabrycznie, by miała te same właściwości i to samo wyposażenie.

Rodzaje szyb

Szyby atermiczne

Chronią oczy i skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zmniejszają poziom nagrzewania się wnętrza samochodu, nawet do kilku stopni w stosunku do temperatury otoczenia. Zwiększają komfort jazdy i wydajność klimatyzacji oraz zmniejszają zużycie paliwa. Chronią deskę rozdzielczą, fotele i inne elementy plastikowe przed nadmiernym nagrzewaniem.

Szyby akustyczne

Szyby akustyczne wpływają na wygłuszenie pracy silnika i hałasu z zewnątrz, jak szum wiatru i opon, szczególnie odczuwanych przy dużych prędkościach. Dzięki specjalnej, trójwarstwowej folii, która znajduje się pomiędzy warstwami szkła, ograniczono poziom hałasu, jaki przenika do wnętrza samochodu o ponad 30% przy prędkościach autostradowych. Możemy bez przeszkód cieszyć się rozmową lub ulubioną muzyką, płynącą z głośników.

Szyby ogrzewane

Trudno jest sobie wyobrazić samochód osobowy, w którym przynajmniej tylna szyba nie posiadałaby ogrzewania. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest nadruk ścieżki elektrycznej na powierzchnię szkła hartowanego.

Inaczej wygląda technologia produkcji ogrzewanej szyby czołowej. W trakcie produkcji na wewnętrzną folię PVB, która znajduje się pomiędzy warstwami szkła, nakładane są bardzo cienkie nitki drutu wolframowego. W niektórych modelach strefę grzewczą uzyskuje się metodą natryskową. Takie rozwiązanie sprawia, że w bardzo krótkim czasie zostaje ogrzana, co eliminuje parę po jej wewnętrznej stronie a także szron z zewnątrz. Poprawia to aktywne bezpieczeństwo podróżujących.

Szyba z anteną

Producenci samochodów coraz częściej decydują się na nowoczesne i designerskie rozwiązanie jakim jest umieszczenie anteny w szybie samochodowej. Technologia jaką dysponuje Pilkington, pozwala na wyprodukowanie szyby przedniej, bocznej lub tylnej wyposażonej w anteny do odbioru radia, telewizji czy sygnału GPS. Dzięki takiemu rozwiązaniu występuję mniej zakłóceń i wyeliminowany jest szum wiatru jaki powstaje w samochodzie wyposażonym w zwykłą antenę. Tego typu rozwiązanie eliminuje również konieczność demontażu anteny podczas korzystania z myjni.

Szyba jako wyświetlacz Head-up

Head-up display ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa poprzez zapewnienie optymalnego dla kierowcy, niepowodującego rozpraszania uwagi, systemu monitorowania parametrów jazdy. Podstawowe informacje z deski rozdzielczej, komputera pokładowego, sugestie dotyczące nawigacji mogą być wyświetlane na przedniej szybie, bez zasłaniania widoku. Aby szyba była dostosowana do odbioru takiego obrazu, musi mieć specjalną budowę. W miejscu, gdzie wyświetlane są informacje znajduje się folia, która umieszczona jest między warstwami szkła. Ma ona w przekroju postać klina, co w efekcie tworzy swoisty ekran. Dzięki tej innowacji kierowca może skupić się na prowadzeniu pojazdu. Wszystkie niezbędne informacje z komputera, takie jak prędkość, wskazania nawigacji ma tuż przed oczami na szybie czołowej.

Regularnie sprawdzaj stan szyb

Zbyt często zdarza nam się zapomnieć o fakcie, że przednia szyba samochodu jest stale narażona na działanie wiatru i deszczu. Zużywa się i pogarsza się tym samym widoczność. Wymiana szyby nie powinna odbywać się dopiero wtedy, gdy pojawi się jakieś poważne uszkodzenie, np. od uderzenia kamieniem.  W Auto Szyby Szczecin zadbamy w profesjonalny sposób o dobór szyby do Twojego samochodu i jej montaż.