Czy szyby samochodowe muszą posiadać homologację?

Czy szyby samochodowe muszą posiadać homologację?

Dobre szyby samochodowe powinny przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo podczas podróży i nie stanowić dodatkowego zagrożenia na wypadek kolizji. Ponadto w przypadku szyby czołowej istotne jest również dobre dopasowanie jej kształtu, aby można było zamontować wycieraczki w taki sposób, żeby właściwie działały podczas deszczu. Mówiąc o bezpieczeństwie szyb samochodowych, trzeba wspomnieć o homologacji. Czy jest konieczna?

Dlaczego homologacja szyb samochodowych jest ważna?

Wymieniając części samochodowe na nowe, trzeba zwracać uwagę na ich jakość. Nie inaczej jest w przypadku szyb. Jeżeli okaże się, że naprawa szyby samochodowej nie jest możliwa i konieczna będzie wymiana, to warto zainwestować w produkt, który posłuży przez długi czas i zwiększy bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów. Takie elementy muszą mieć homologację dla konkretnego modelu auta.
Dzięki niej można mieć pewność, że parametry techniczne są zgodne z tymi, z którymi mamy do czynienia w przypadku modelu wzorcowego, który został przedstawiony przez producenta do badań homologacyjnych. Najczęściej zdarza się tak, że normy określane przez koncerny są naprawdę restrykcyjne, co gwarantuje wysoką jakość podzespołów. Takie szyby są zgodne z certyfikatem ISO/TS 16949:2002.

Wymogi dotyczące poszczególnych szyb

Kierowcy powinni wiedzieć, że wymogi konstrukcyjne różnią się w przypadku szyb czołowych i bocznych. W radzie konieczności wymiany szyby samochodowej powinni zwrócić uwagę na to, aby szyba czołowa miała przepuszczalność światła co najmniej na poziomie 75%, natomiast pozostałe szyby znajdujące się w polu widzenia kierowcy powinny przepuszczać światło na poziomie przynajmniej 70%. Ponadto szyba przednia może mieć konstrukcję klejoną przy użyciu folii PVB, PVB acoustic lub PVB-PET.