Jesienny przegląd samochodu – pamiętaj o szybach

Jesienny przegląd samochodu – pamiętaj o szybach

Przegląd samochodu po lecie jest niezwykle istotny. Gdy zbagatelizujemy nawet najmniejsze uszkodzenia szyby, może dojśc do do wnikania wody w ubytki, co w konsekwencji doprowadzi do ich sukcesywnego powiększania się i ostatecznie szyba będzie kwalifikowac się do całkowitej wymiany. 

Dlatego warto wcześniej zabezpieczyć szyby przed nadchodzącymi niskimi temperaturami i wilgocią. Jak to zrobić? Opowiemy Wam w tym atrykule.

autoszybyzima

 

 

 

 

 

 

 

Na liście przygotowań naszego samochodu do trudnych warunków atmosferycznych należy uwzględnić  nie tylko podstawową wymianę opon i przegląd. Warto też zadbać o sprawdzenie stanu szyb i wycieraczek. Wielu kierowców zapomina, że kilka chwil poświęconych na sprawdzenie tych elementów wyposażenia auta może zaoszczędzić czas i pieniądze związane z koniecznością późniejszego przeprowadzenia dużo poważniejszych napraw.

Zarysowana lub pęknięta szyba ogranicza pole widzenia kierowcy, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Szczególnie właściciele aut parkujący „pod chmurką” muszą pamiętać, że mróz jest bezlitosny dla szyb samochodowych, a już jesienią temperatury nocą spadają poniżej 0 kresek.  Jeśli woda dostanie się w choćby najmniejsze uszkodzenie, to zamarzając zacznie powiększać ubytek. Proces postępowania pęknięcia to kwestia kilku tygodni. W efekcie, nawet niewielkie odpryski mogą powiększyć się, a uszkodzona w ten sposób szyba  pogorszy widoczność i nawet może pęknąć podczas jazdy. Wielce prawdopodobne jest to, że w razie wypadku taka szyba nie wytrzyma naporu poduszek powietrznych.

 

Kierowcy muszą wyrobić w sobie nawyk, że tak samo jak przed okresem zimowym zmieniają opony, tak też dokonują naprawy uszkodzeń szyby. Opłaca się tego dopilnować, gdyż drobne pęknięcia na szybie nie muszą od razu wiązać się z koniecznością jej wymiany. Uszkodzenia, których średnica nie przekracza 22 mm, można naprawić. Usuwanie szkody odbywa się niewielkim kosztem i trwa ok. 30 min. Warto również pamiętać, że inwazyjne środki chemiczne, a nawet niewłaściwy montaż szyby, mogą przyczynić się do jej delaminacji (rozwarstwiania części składowych). Odkładanie w czasie zabiegu uzupełniania ubytków może doprowadzić do momentu, w którym będziemy musieli liczyć się z wymianą całej szyby.

Jazda z uszkodzoną szybą wiążą się też z konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Podczas kontroli drogowej nawet za niewielkie jej uszkodzenie można otrzymać mandat lub utracić dowód rejestracyjny. Przepisy drogowe jasno definiują, że wszelkie uszkodzenia szyby dyskwalifikują w czasie przeglądu diagnostycznego.

Pamiętaj, by zadbać o szyby swojego auta z ekipą specjalistów w Auto Szyby Szczecin.