Niezbędnik do mycia szyb samochodowych

Niezbędnik do mycia szyb samochodowych

Wiosna za oknem rozpieszcza i sprzyja wycieczkom samochodowym. Czyste szyby w aucie są ważne ze względu na bezpieczeństwo podczas jazdy. Ile raz zdarzało Wam się, że mimo czyszczenia na szybach wciąż były zacieki i smugi?

Przedstawimy kilka niezawodnych sposobów na to, jak szybko doprowadzić szyby samochodowe do ładu i usunąć z nich zabrudzenia, owady, czy tłusty osad na wewnętrznych częściach szyb.

man-worker-washing-windshield-with-sponge-on-a-PFZ2D76

1. Pochmurny dzień – idealnie!

Zdecydowanie łatwiej wyczyścić szyby, gdy nie świeci ostre słońce. Utrudnia ono zdecydowanie mycie: wilgotna powierzchnia szybko wysycha i tworzą się smugi i zacieki. Ważna rzecz – szyby myjemy zarówno zewnątrz, jak i wewnątrz auta.

2. Krok po kroku

Biorąc się za mycie szyb w aucie, warto najpierw przetrzeć i zabezpieczyć gumy dookoła szyb. Następnie sprawdzić,  czy są jakieś mikrouszkodzenia na powierzchni szyb i jeśli coś zauważymy, pomyślmy o ich zminimalizowaniu specjalnymi środkami chemicznymi.

3. Czym myć?

Niezbędne są ściereczki wykonane z irchy lub mikrofibry, nie rysują one powierzchni. Warto też mieć po ręką jednorazowe, nasączone specjalnym środkiem chusteczki do mycia szyb, świetnie też sprawdzą się one do przetarcia elementów plastikowych i chromowanych.  A jaką ściągaczkę do szyb wybrać? Najlepsza będzie silikonowa, gdyż jest elastyczna i nie rysuje powierzchni, możemy mieć jednak problem  z dotarciem do trudno dostępnych miejsc za jej pomocą. Dlatego warto sięgnąć po ściągaczkę silikonową ze specjalną gobką na trzonku – ułatwia ona czyszczenie.

man-rubbing-vehicle-with-car-polish-PMGCZ2D (1)

4. Jakie środki wybrać?

Na rynku dostępna jest masa preparatów dedykowanych do mycia szyb samochodowych. Można postawić na klasyki, poeksperymentować z nowościami, lub samemu przygotować taki preparat.  Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są pianki do  czyszczenia, nie spływają tak szybko z powierzchni, jak płyny. Ważne jest, by preparat taki nie zawierał amoniaku, nie zostawiał smug i był bezpieczny dla różnych powierzchni.

5. Sprytne sztuczki

Niewidzialne wycieraczki to prepart, który sprawia, że woda łatwiej spływa z powierzchni szyby. Nie warto stosować takich rozwiazań na przedniej szybie, bo zmniejszy ono skuteczność wycieraczek. Na bocznych szybach za to sprawdzi się rewelacyjnie.

Nie zapominajmy też o wycieraczkach. Niezależnie ile trudu włożymy w wyczyszczenie szyb, cały efekt pójdzie na marne, jeśli nie zadbay o czystość wycieraczek.