Sposób na parujące szyby w aucie

Sposób na parujące szyby w aucie

Zaparowane szyby w samochodzie to zmora wielu kierowców w sezonie zimowym. Całkowicie wyeliminować tego zjawiska się nie uda, bo wilgoć znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu, wnosimy ją do samochodu również na mokrych butach. Zaparowane szyby znacznie  ograniczają widoczność, co  utrudnia prowadzenie auta i może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jak z tym walczyć i minimalizować parowanie szyb?

fbb043f1ffcab1db37ff4b75edd31790-960x460

 

Przyczyny zaparowanych szyb

Poza niekorzystną aurą, która sprzyja parowaniu szyb, za to zjawisko odpowiedzialny też jest stan techniczny samochodu. Warto zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów, których zły stan lub awaria mogą powodować nadmierne parowanie.

- zły stan filtra kabinowego (zwanego też przeciwpyłkowym) –  filtr ten z czasem się zużywa i traci swoje właściwości, a to utrudnia lub nawet uniemożliwia prawidłową cyrkulację powietrza w kabinie samochodu. Warto pamiętać, że również zanieczyszczony filtr jest szkodliwy dla naszego zdrowia, dlatego wazne jest, by wymieniać go co najmniej raz w roku, najlepiej przy okazji odgrzybiania i czyszczenia klimatyzacji.

Przedostawanie się wilgoci do wnętrza samochodu  i w konsekwencji parowanie szyb, może być też skutkiem :

- awarii nagrzewnicy (płyn chłodzący wycieka do wnętrza samochodu, a następnie paruje)

- zanieczyszczonej lub niesprawnej klimatyzację

- uszkodzonych uszczelek w drzwiach i bagażniku

Gdy korzystamy z nawiewu w obiegu zamkniętym (powietrze krąży wewnątrz samochodu, dopływ powietrza z zewnątrz jest odcięty), wtedy również problem zaparowanych szyb może wystąpić. W takiej sytuacji wystarczy przełączyć nawiew na obieg zewnętrzny i umożliwić pełną cyrkulację powietrza.

Jak radzić sobie z parującymi szybami?

-uruchomienie klimatyzacji i skierowanie nawiewu na przednią szybę.  Jest to zazwyczaj skueczny sposób, by pozybyć się zaparowanych szyb.  Jeśli jednak samochód nie jest wyposażony w klimatyzację, wystarczy użyć suchej gąbki i włączyć ciepły nawiew.

wymiana dywaniów na gumowe i zakonserwowanie uszczelek w drzwiach i bagażniku. Posmarowanie wazeliną lub silikonem uszczelek przed zimą i zrezygnowanie z materiałowych, które chłoną wodę, a następnie intensywnie parują w czasie eksploatacji samochodu to też fajny sposób, by ograniczyć parowanie.

-pochłaniacz wilgoci, który jest umieszczany pod szybą w czasie postoju samochodu. W walce z zaparowanymi szybami pomogą również preparaty antyparowe w sprayu, które tworzą na szybie ochronną warstwę, zapobiegającą osadzaniu się wilgoci