Spraw, by szyba w Twoim aucie służyła Ci jak najdłużej.

Spraw, by szyba w Twoim aucie służyła Ci jak najdłużej.

Temat z pozoru banalny, bo przecież utrzymanie szyb samochodowych w dobrej kondycji nie powinno być niczym trudnym.  Czy jest tak rzeczywiście?

 

Na początku kilka kwestii technicznych. Obecnie w autach stosowane są dwa rodzaje szyb. Jedne wykonane są ze szkła laminowanego, drugie natomiast z hartowanego. Szyby laminowane składają się z kilku sprasowanych warstw szkła i powłoki poliwinylobutyralu (PVB), a swoją budową przypominają kanapkę.  Są specjalnie klejone tak, aby w razie ich stłuczenia nie rozbiły się na milion ostrych kawałków. Szyby hartowane wykonywane są ze szkła, które zostało poddane specjalnej obróbce termicznej, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na różnice temperatur i mają większą twardość.

Czyszczenie szyb

Nie wystarczy do tego gąbka i woda. Warto zainwestować w dobrej jakości płyn i mikrofazową ściereczkę, która dokładnie usunie zanieczyszczenia i pozwoli uniknąć smug. Przed kupnem płynu do mycia szyb trzeba sprawdzić, czy nie ma on w składzie amoniaku. Dlaczego? Amoniak źle wpływa na szyby przyciemniane oraz elementy wykonane z winylu, skóry czy gumy. Co więcej, opary amoniaku uwalniane przy spryskiwaniu szyb wewnątrz pojazdu mogą zaszkodzić również naszemu zdrowiu.

Usuwanie lodu z szyb

Każdy kierowca wie, jak pracochłonne jest usunięcie lodu z szyb zimą. Oczywiście, jeśli dysponujemy sprawnym nawiewem z funkcją odmrażania, to znacznie ułatwi nam to doprowadzenie szyb do porządku. Co jednak zrobić, gdy warstwa lodu na szybie jest na tyle gruba, że sam nawiew nie wystarcza? Nie polecamy skrobania zbyt twardymi skrobaczkami, ponieważ łatwo w ten sposób zarysować szybę. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest specjalny płyn przyśpieszający proces rozmrażania, dostępny na każdej stacji benzynowej.

Można również pokusić się o sporządzenie płynu zapobiegającego zamarzaniu szybWystarczy wymieszać ocet z wodą w proporcjach 1 do 3. Po zaparkowaniu auta należy spryskać jego szyby przyrządzoną substancją, usuwając przy tym jej nadmiar. Na drugi dzień z rana będzie czekała na nas miła niespodzianka w postaci nieoblodzonych szyb.

Wycieraczki

Ważną kwestią jest regularne czyszczenie wycieraczek szmatką lub kawałkiem papieru. Jeśli zauważymy pogorszenie stan piór, zmiany w twardości gumy i sztywności stelażu – należy wycieraczki wymienić, zaleca się robić to raz  na sezon. Zimą nie należy odrywać wycieraczki bezpośrednio od szyby. Należy najpierw podgrzać szybę przednią.

Jak widzicie, pielęgnacja szyb w samochodzie nie jest trudna i kosztowna. Przestrzeganie kilku zasad i regularność działań zapewni piękny wygląd szyb na długi czas.