Uszkodzona szyba – wymiana nie zawsze jest konieczna

Uszkodzona szyba – wymiana nie zawsze jest konieczna

Sytuacja, która zdarzyła się z pewnością wielu z Was: kamień poderwany przez koła samochodu jadącego przed Wami uderzył w Waszą szybę. Odprysk jest widoczny i może ograniczać widoczność i zaburzać koncentrację podczas prowadzenia. Czy trzeba od razu wymieniać szybę?

Widoczny odprysk na szybie – co robić?

Jeżeli wspomniany na wstępie kamień spadł np. z ciężarówki, która wiozła niewystarczająco zabezpieczony żwir – nie wahajmy się wezwać policji. Sporządzony przez nią protokół będzie podstawą do naszych roszczeń u ubezpieczyciela sprawcy. Takie sprawy załatwiane są od ręki, bowiem wina jest ewidentna. Jednak najczęściej sytuacja wygląda inaczej: drobny przedmiot lub kamień zostaje poderwany przez „normalnego” użytkownika dróg (bez jego winy). W takim wypadku możemy domagać się zadośćuczynienia od zarządcy drogi. Ubezpieczyciel następnie oceni czy szyba kwalifikuje się do naprawy, czy tylko wymiana wchodzi w grę.

Kiedy naprawiać? Kiedy wymieniać?

Tak naprawdę odpowiedź na te pytania jest jednakowa: natychmiast. Nawet małe uszkodzenie w powłoce szyby jest prawdziwym „magnesem” na bród i wodę, które będą powodować powiększanie się uszczerbku. Jeżeli uszkodzenie znajduje się na wysokości oczu kierowcy, po jego stronie szyby – wymiana będzie konieczna. Jednak jeżeli trafi na miejsce po stronie pasażera mamy szansę na naprawę (jeżeli ubytek nie przekracza średnicy 22 mm). Zabezpieczmy więc ubytek (taśmą, naklejką – czymś co ograniczy napływ ciał obcych w głąb odprysku) i udajmy się od autoryzowanego warsztatu. Firma Pilkington gwarantuje nam najwyższą jakość usług i użytych materiałów. Co jest niezwykle ważne w procesie naprawy uszkodzonej szyby.

Przebieg naprawy

Najpopularniejszą metodą stosowaną obecnie w naprawie szyb jest tzw. „metoda próżniowa”. Po dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu miejsca ubytku wypełnia się go specjalną żywicą. Metoda ta pozwala na zachowanie większości właściwości szyby, po utwardzeniu promieniami UV spadek jej wytrzymałości mechanicznej to ok. 5%. Jednak żywica pozostawia widoczny ślad na powierzchni szyby, który może ograniczać widoczność, dlatego właśnie wszelkie odpryski po stronie kierowcy muszą skończyć się wymianą całej szyby. Wizyta w autoryzowanym warsztacie dysponującym odpowiednimi materiałami i kompetentną załogą powinna zamknąć się w czasie 15-20 minut. Jednak jeżeli Twój wybór padnie na „pierwszy-lepszy” warsztat – nie możemy gwarantować ani trwałości takiego rozwiązania, ani tego, że ubytek nie będzie się powiększał. Dlatego naprawę tak znaczącego elementu, jak przednia szyba pojazdu polecamy powierzyć fachowcom z Pilkington.