Czym grozi jazda z porysowaną szybą samochodową?

Czym grozi jazda z porysowaną szybą samochodową?

Szyba samochodowa to ważny element pojazdu, który zapewnia odpowiednią widoczność kierowcy i ma duży wpływ na bezpieczeństwo w trakcie jazdy. Niestety często zdarza się, że podczas poruszania się autem szyba samochodowa zostanie zarysowana. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Dlaczego nie powinno się jeździć z porysowaną szybą samochodową? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wpisie. Zachęcamy do lektury!

Jakie niebezpieczeństwa stwarza porysowana szyba samochodowa?

Szyba samochodowa jest nieustannie narażona na zarysowania, zmatowienia czy nawet stłuczenie. Kawałki asfaltu i żwir uderzający o szybę podczas jazdy może wywołać wiele uszkodzeń. Należy pamiętać o tym, że porysowana szyba znacznie ogranicza widoczność, co niesie duże zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, zarysowana szyba może powodować załamanie się światła dziennego i reflektorów, a nawet całkowicie zniekształcać całe otoczenie. To z kolei może prowadzić do wypadku. Dodatkowo niewielkie pęknięcia na szybie po pewnym czasie mogą przyczynić się do powstania większych rys i poważnych uszkodzeń.

Kiedy wymienić, a kiedy naprawić porysowaną szybę samochodową?

W sytuacji, gdy szyba samochodowa zostanie porysowana, warto się zgłosić do sprawdzonego serwisu, który oceni szkody i zleci dalsze naprawy. Przy drobnych pęknięciach i rysach dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usługinaprawy szyby samochodowej. W takim przypadku serwisanci stosują specjalną pastę polerską, która sprawnie usuwa wszelkie zarysowania. Jednak w sytuacji, gdy szyba samochodowa ma rozległe uszkodzenia i pęknięcia, konieczna może okazać się całkowita wymiana szyby.