Dlaczego nie należy jeździć z zarysowaną szybą?

Dlaczego nie należy jeździć z zarysowaną szybą?

Zarysowana lub też w nieco bardziej skrajnym przypadku, pęknięta szyba w samochodzie, to bardzo uciążliwa oraz wbrew pozorom dość niebezpieczna sytuacja dla każdej osoby znajdującej się w aucie. Rysy znajdujące się na szybie przede wszystkim ograniczają w znaczny sposób widoczność kierowcy zarówno podczas jazdy w dzień, jak i godzinach nocnych lub wieczornych. Rysy tego typu spowodują załamanie się światła dziennego oraz oczywiście świateł pochodzących z reflektorów innych kierowców, co staje się szczególnie uciążliwe się po ciemku. Może to więc spowodować w znacznym stopniu zniekształcenie całego otoczenia, a w konsekwencji do wypadku. Rysy znajdujące się na szybach w aucie to także ryzyko powstania nieco większych uszkodzeń (np. pęknięć) lub też całkowitego zbicia szyby.

Porysowana szyba — kiedy wymienić, a kiedy naprawić?

Jednym z powodów, jeżeli chodzi o porysowanie szyb w samochodzie, są oczywiście intensywnie pracujące w trakcie deszczu pióra wycieraczek. Warto zatem co jakiś czas zająć się ich wymianą. Oprócz tego rysy oraz pęknięcia powstają wskutek uderzających o szyby różnych elementów w trakcie jazdy (np. gradu lub kamieni). Niezależnie jednak od tego, jaki jest powód uszkodzenia naszej szyby, warto zwrócić uwagę na to, iż mamy opcję jej wymiany oraz renowacji. W przypadku renowacji szyby stosuje się zazwyczaj pastę polerską, którą nakłada się nie tylko na same rysy, ale również w obrębie około 30-40 cm wokół zarysowań. Jest to proces stosowany przede wszystkim przy drobnych, aczkolwiek bardzo uciążliwych rysach.

Ciekawą opcją w kontekście regeneracji szyb stanowi również zastosowanie specjalnego kleju wypełniającego, który wprowadza się w miejsce pęknięcia. Niestety jednak jest to dość trudne zadanie, które może dodatkowo uszkodzić szybę, doprowadzając tym samym do konieczności jej wymiany. Ten proces musi być też dokonać przede wszystkim przy bardzo sporych uszkodzeniach, w których renowacja tak naprawdę nic nam nie da. Niezależnie jednak od tego, czy zdecydujemy się na renowacje uszkodzeń i zarysowań szyby, czy też całkowitą jej wymianę, to proces ten powinien być niewątpliwie przeprowadzany przez specjalistów.