Jak przebiega proces wymiany szyby przedniej w aucie?

Jak przebiega proces wymiany szyby przedniej w aucie?

Najczęstszą przyczyną pęknięć przednich szyb samochodowych są uszkodzenia mechaniczne. Wybicie szyby może nastąpić w trakcie wypadku, lecz także pod wpływem uderzeń kamieni wypadających spod kół jadących aut. Jest to usterka, która wymaga natychmiastowej naprawy, ponieważ bez jej wykonania nie ma możliwości korzystania z pojazdu.

Wymiana szyby, wymaga odpowiedniej wiedzy, a także użycia profesjonalnych narzędzi, dlatego powinna być wykonana przez fachowca.

Kolejne etapy wymiany szyby

  1. Całą operację rozpoczyna się od demontażu wszelkich elementów zewnętrznych szyby, takich jak wycieraczki, klipsy, listwy i uszczelki. Należy stosować się przy tym do zaleceń producenta.
  2. Następnie, stosując odpowiedni nóż lub drut tnący należy uważnie i dokładnie wyciąć stłuczoną szybę i usunąć ją korzystając z profesjonalnych przyssawek.
  3. Kolejnym krokiem jest usunięcie starego kleju, jeżeli jest on w złym stanie oraz dokładne oczyszczenie szyby oraz elementów nadwozia, na które będzie nakładany klej. Istnieje możliwość zachowania starego kleju, jeżeli jest nadal w zdatnym stanie. W takiej sytuacji usuwa się jedynie zewnętrzne 1-2mm jego powierzchni i uzupełnia się ją nowym klejem. Ważne jest dopasowanie odpowie0101dniego kleju oraz pasującej końcówki. Nałożenie kleju powinno być wykonane z ogromną precyzją.
  4. W przypadku powstania korozji, należy ją usunąć oraz porządnie wyczyścić powierzchnia karoserii.
  5. Po wykonaniu powyższych kroków należy skorzystać z profesjonalnego preparatu przeznaczonego do przygotowania powierzchni karoserii do zamontowania nowej szyby.
  6. Wreszcie, możliwie najszybciej po aplikacji warstwy kleju, przystępuje się do dopasowania przedniej szyby w przeznaczone miejsce, ponownie wykorzystując specjalne przyssawki. Możliwe są ewentualne poprawki, przy zabezpieczeniu usytuowania szyby taśmami, dopóki klej nie wyschnie.

Ryzyko nieodpowiedniego montażu szyby

Aby mieć pewność, że  wymiana szyby przedniej zostanie przeprowadzona prawidłowo, należy powierzyć to zadanie profesjonalistom. Proces ten, przeprowadzony w nieodpowiedni sposób, może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Źle zamontowana szyba przyczynia się do powstawania nieszczelności i przecieków, zauważalnych szczególnie przy wysokich prędkościach, może również powodować wadliwe funkcjonowanie systemu ogrzewania oraz poduszek powietrznych. Ponadto wadliwa szyba, nie pełni funkcji usztywnienia karoserii i przyspiesza ponowne pękanie.