Jak wygląda proces wymiany szyby w samochodzie?

Jak wygląda proces wymiany szyby w samochodzie?

Szyba samochodowa to element pojazdu, który powinien zapewniać kierowcy odpowiednią widoczność, a co za tym idzie — bezpieczeństwo na drodze. Jednak szyba jest też stale narażona na uszkodzenia, zarysowania, czy pęknięcia, które mogą powstać w trakcie jazdy. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się wymiana szyby samochodowej. Sprawdź sam, jak wygląda wymiana szyby w pojeździe i kiedy należy to wykonać.

Jakie są etapy wymiany szyby samochodowej?

Wymianę szyby samochodowej w każdym przypadku warto zlecić profesjonalnej firmie. Na samym początku pracownicy serwisu przyjmują pojazd i oceniają stopień powstałych szkód. Następnie przygotowują nową nieuszkodzoną szybę, która będzie pasować do danego auta. Kolejnym etapem jest mycie nowej szyby i chemiczne przygotowanie do aplikacji kleju. Po przygotowaniu szyby montażysta zabezpiecza auto wewnątrz, a następnie usuwa zniszczoną szybę przy użyciu specjalnych noży i linek. W dalszym etapie pracownik serwisu oczyszcza podszybie, odkurza pojazd i usuwa stary klej. Po aplikacji nowego kleju montażysta dopasowuje nową szybę i zabezpiecza ją taśmą do czasu wyschnięcia kleju.

Kiedy należy wymienić szybę w samochodzie?

Wymiana szyby samochodowej jest konieczna, gdy została ona silnie uszkodzona podczas stłuczki bądź w wyniku działania czynników mechanicznych. Szybę należy też wymienić, gdy jest ona silnie porysowana lub zmatowiona w wielu miejscach. Wymiana jest też niezbędna w momencie, gdy:

  • odprysk położony jest przy krawędzi szyby,
  • uszkodzenie znajduje się w polu widzenia kierowcy i ogranicza widoczność,
  • uszkodzenie jest podłużne i jego długość jest większa niż 25 mm,
  • uszkodzenie szyby ma średnicę większą niż 22 mm.