Jakie wymogi powinny spełniać szyby samochodowe?

Jakie wymogi powinny spełniać szyby samochodowe?

Szyby samochodowe to części, które zapewniają kierowcy dobrą widoczność i bezpieczeństwo. Co ciekawe, na rynku jest wiele różnych rodzajów szyb, które nie zawsze mogą być zamontowane w aucie. Szyby samochodowe muszą spełniać określone wymogi i normy techniczne, aby mogły być legalnie zamontowane. Zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem i sprawdzenia informacji na temat norm dotyczących szyb samochodowych.

Normy techniczne obowiązujące szyby samochodowe

Szyby samochodowe muszą spełniać określone normy, aby zapewniały kierowcy maksymalne bezpieczeństwo podczas poruszania się po drodze. Szyby muszą być przejrzyste, pozbawione zarysowań i pęknięć. Nie powinny też odbijać światła w sposób, który mógłby oślepiać innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, przednie i boczne szyby powinny mieć współczynnik przepuszczania światła nie mniejszy niż 70%. Dodatkowo szyba samochodowa powinna zapewnić kierowcy przejrzysty widok bez zniekształcania obrazu. Niezwykle ważne jest też, aby szyba miała przyznany certyfikat, który jest uniwersalnym znakiem jakości.

Wymagania dotyczące szyb przyciemnianych

Ostatnio coraz więcej osób decyduje się na przyciemnianie szyb w swoim aucie. Ważne jest jednak, aby wykonać to zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szyba po przyciemnieniu folią musi zachować 70% przejrzystości. Dzięki temu można nie tylko poprawić estetykę pojazdu, ale też zwiększyć bezpieczeństwo. Przyciemniane szyby zmniejszają ryzyko oślepienia reflektorami innych aut i spowalniają nagrzewanie się wnętrza samochodu. W przypadku przyciemnianych szyb również należy pamiętać o tym, aby nie dopuścić do momentu, gdy szyba zostanie silnie porysowana bądź uszkodzona. Wówczas warto wykonać jej regenerację lub skorzystać z usługi wymiany szyby.