Nowa szyba samochodowa

Przykład jak szyba samochodowa wpływa na widoczność podczas jazdy.

Przykład jak szyba samochodowa wpływa na widoczność podczas jazdy.

Nowa szyba samochodowa podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy samochodem. Szyby samochodowe ulegają zużyciu, co zwiększa ryzyko kolizji. Dlatego należy od razu zadbać o usunięcie wszelkich rys i pęknięć lub montaż nowej szyby.

Nasz wyspecjalizowany serwis szyb samochodowych wykorzystuje wyłącznie markowe szyby Pilkington. Szyby samochodowe to element pojazdu, który powinien być sprawdzany i w razie potrzeby wymieniany tak samo jak np. opony.

Wymień szybę samochodową na nową

Szyby samochodowe narażone są na działania różnych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, deszcz czy uszkodzenia mechaniczne. Szyby, które się zużywają, ciemnieją i redukują widoczność, a tym samym zaczynają stwarzać zagrożenie na drodze.

Szczególnie widać to podczas nocnej jazdy, gdy zarysowania na szybie samochodowej rozpraszają światło innych pojazdów. To wtedy może dochodzić do oślepienia kierowcy przez inne samochody. W takich sytuacjach zmniejsza się widoczność i czas reakcji na ewentualne pojawienie się przeszkody. Lekceważenie uszkodzonej szyby może stać się przyczyną problemów nie tylko na drodze, ale również podczas przeglądu kontrolnego.

 

Zobacz jak szyba wpływa na drogę hamowania.

Wykres pokazujący zależność drogi hamowania od szyby samochodowej.

Dystanse hamowania dla różnych wersji przednich szyb i ostrości widoczności

Według badań Szwedzkiego Narodowego Instytutu Badań Dróg i Transportu, widoczność w samochodzie z zużytą szybą przednią zmniejsza się o 15% podczas jazdy nocą. Z tego powodu z wymianą szyby samochodowej nie powinno się zwlekać.

Jak dbać o nową szybę samochodową?

Aby wydłużyć żywotność nowej szyby w samochodzie, należy odpowiednio ją pielęgnować. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko powstania kolejnych uszkodzeń. Przede wszystkim trzeba pamiętać o utrzymywaniu okien w czystości. Regularnie powinno się stosować specjalne środki do czyszczenia szyb samochodowych i używać jedynie dobrej jakości płynu do spryskiwaczy.

Należy też na bieżąco usuwać zanieczyszczenia, takie jak martwe owady – substancje wydzielające się podczas rozkładania się insektów działają destrukcyjnie na powierzchnię szyby i lakieru, dlatego nie powinno się ich pozostawiać.

Warto też systematycznie sprawdzać stan techniczny wycieraczek – zużyte mogą być przyczyną powstawania zarysowań. Nie należy również włączać wycieraczek na oblodzonej szybie.