Jak naprawić odprysk na szybie?

Jak naprawić odprysk na szybie?

Szyby samochodowe powinny być zawsze czyste i pozbawione rys czy innych uszkodzeń, ponieważ jest to bardzo ważne dla bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów. Wszelkie usterki znajdujące się na szkle mogą doprowadzić do jego pęknięcia podczas jazdy, co może skończyć się stłuczką, a nawet groźniejszym wypadkiem. Dlatego kiedy na szybie naszego auta zauważymy nawet niewielki odprysk, najlepiej nie zwlekać z naprawą, aby nie doprowadzić do jego powiększenia, bo wtedy możliwa będzie już tylko wymiana całej tafli szklanej.

Kiedy odprysk na szybie auta jest możliwy do naprawienia?

Uszkodzenia szyb mają różne przyczyny, może być to uderzenie kawałkiem żwiru czy kamienia, a także zepsuta wycieraczka, która powoduje zarysowania. W przypadku większych pęknięć niezbędna jest wymiana szyby czołowej, jednak gdy są one niezbyt duże, istnieje szansa uratowania szklanej tafli. Ogólna zasada jest taka, że naprawia się takie uszkodzenia, których wielkość nie przekracza rozmiarów monety pięciozłotowej, dotyczą jedynie warstwy powierzchniowej i są oddalone o co najmniej 10 centymetrów od krawędzi.

W profesjonalnym warsztacie odprysk znajdujący się na szkle zostaje oczyszczony i wypełniony specjalną żywicą, którą po utwardzeniu jeszcze się szlifuje i poleruje, aby ubytek był jak najmniej widoczny. Można również kupić specjalny zestaw produktów i próbować samodzielnej naprawy. Wtedy także zaczynamy od oczyszczenia danego miejsca, a następnie wypełnienia ubytku odpowiednim klejem. Światło słoneczne utwardza całość i na koniec pozostaje nam tylko usunąć nadmiar kleju dołączonym do zestawu ostrzem.

Taka naprawa jest jednak dość ryzykowna, ponieważ jeśli nie mamy wystarczającej wprawy, możemy doprowadzić do powiększenia odprysku i konieczności wymiany całej szyby. Dlatego jeżeli nie mamy doświadczenia w tego rodzaju pracach i nie najlepiej radzimy sobie w czynnościach wymagających dużej precyzji, to najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie samochodu do profesjonalnego serwisu. Tam odprysk zostanie dokładnie obejrzany i jeśli nadaje się do naprawy, to zostanie to zrobione fachowo i w bezpieczny sposób, aby nie doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.