Prowadząc samochód musisz podnosić głos? Potrzebujesz szyb akustycznych

Prowadząc samochód musisz podnosić głos? Potrzebujesz szyb akustycznych

Dla większości kierowców jazda samochodem jest przyjemnością. Poza aspektem czysto praktycznym, doceniają oni także walor rekreacyjny tej aktywności. Jednak narastający wraz z prędkością poziom hałasu, konieczność ciągłego „pogłaśniania” radia czy podnoszenia głosu w trakcie jazdy może znacznie obniżyć komfort i radość płynąca z jazdy. Dlatego tzw. szyby akustyczne zdobywają coraz więcej entuzjastów.

Wpływ hałasu na kierowcę

Badania prowadzone przez koncerny samochodowe wskazują, że poziom hałasu jest coraz częściej wskazywany przez kierowców, jako czynnik znacznie obniżający satysfakcję z jazdy. Poczynając od głośno pracującego silnika (zwłaszcza typu diesel), przez szum wiatru, aż po dźwięk opon zależny od powierzchni, po której się poruszamy – wszystko to może nie tylko skutecznie uniemożliwić cieszenie się np. muzyką płynącą z radia, ale wręcz obniżać koncentrację, tak potrzebną na drodze. Narastające rozdrażnienie i zmęczenie może więc okazać się bardziej brzemienne w skutki niż wydaje się na pierwszy rzut oka (czy też ucha).

Reakcja przemysłu motoryzacyjnego

Wszystko to doprowadziło do tego, że obecnie jedna trzecia produkowanych samochodów wyposażona jest w szyby akustyczne (czyli wygłuszające hałas). Jednym z wiodących dostawców tego typu szyb jest Pilkington. Dzięki temu, specjalnemu rodzajowi szyby (wyposażonej w trójwarstwową folię między warstwami szkła) udało się obniżyć poziom hałasu we wnętrzu auta aż o 5 do 10 dB, ze szczególnym uwzględnieniem zakresu od 1000 do 4000 Hz, który jest szczególnie uciążliwy dla podróżnych. Co ważne sama grubość folii nie została zmieniona (wciąż jest to standardowe 0,76mm), dzięki czemu ani grubość ani waga szyby nie zwiększyły się, co mogłoby powodować jakąkolwiek zmianę w właściwościowy aerodynamicznych pojazdu.

Montaż również istotny

Szyby Pilkington zapewniają obniżenie poziomu hałasu tylko, gdy są prawidłowo zamontowane. Częstym przypadkiem jest wręcz wzrost odczuwania dźwięków w przypadku zamontowania źle dobranej szyby. Oczywiście nie możemy wykluczyć także nieuczciwości warsztatu, który zamontuje tańszą wersję szyby, dlatego powinniśmy taką wymianę wykonać u autoryzowanego partnera marki. To, na co możemy zwrócić uwagę jako klienci, to mały symbol „podkreślonego ucha”, którym najczęściej oznacza się szyby akustyczne. Reagują one też nieco inaczej od szyb standardowych gdy w nie postukamy. Dźwięk przypomina wtedy bardziej plastik niźli stukanie w szkło.

Komfort jazdy jest niezwykle ważny, tak dla samopoczucia kierowcy, jak i jego bezpieczeństwa. Szyby akustyczne są więc doskonałym wyborem dla wszystkich miłośników motoryzacji, którzy mają już dość podnoszenia głosu podczas rozmowy w samochodzie, nie mogą cieszyć się swoją ulubioną muzyką lub po prostu cenią sobie błogą ciszę podczas „połykania” kolejnych kilometrów.