Rodzaje szyb samochodowych

Rodzaje szyb samochodowych

Jednym z elementów pojazdu, który ma duże znaczenie w kontekście bezpieczeństwa i komfortu kierującego i pasażerów. Możemy wyróżnić kilka rodzajów szyb, jednak ich cechą wspólną jest homologacja dla danego modelu, która musi być poświadczona znakiem naniesionym przez producenta. Jakie są typy szyb do samochodu i który najlepiej wybrać?

Czym są szyby solarne i hartowane?

Do podstawowych funkcji szyb w aucie zaliczamy zabezpieczanie kierowcy i pasażerów przed warunkami atmosferycznymi. Jeżeli z jakichś przyczyn naprawa szyby samochodowej nie jest możliwa, to warto wybrać taki produkt, który będzie nie tylko pochodził od sprawdzonego producenta, ale również ten, który ma dodatkowe funkcje wpływające na komfort podróżowania.

Na uwagę zasługują na przykład szyby solarne, które są pokryte powłoką redukującą promienie słoneczne. Stanowią nie tylko ochronę oczu, ale również skóry pasażerów. Szkło hartowane wyróżnia się z kolei zwiększoną wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. W praktyce oznacza to, że takie szyby zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. W razie pęknięcia rozbijają się na drobne i tępe kawałki.

W jakie inne rodzaje szyb samochodowych warto inwestować?

Kolejnym rodzajem szyby samochodowej, który z pewnością przypadnie do gustu wielu kierowcom, jest szyba akustyczna, która nie tylko zapewnia skuteczną izolację od dźwięków dochodzących z jezdni i silnika, ale również od kropel deszczu. Wymiana szyby samochodowej to również świetna okazja, aby zainwestować w produkty hydrofobowe zapobiegające przyleganiu wody (krople spływają samoczynnie, natomiast szybę łatwiej wyczyścić).

W przypadku szyb bocznych można sobie pozwolić na przyciemniane. Bardzo ważne jest jednak, aby przepuszczalność była zgodna z wymogami prawnymi, ponieważ w innym przypadku trzeba będzie się liczyć z negatywnymi konsekwencjami podczas kontroli drogowej.