Bezpieczna jazda nocą – o czym pamiętać?

Bezpieczna jazda nocą – o czym pamiętać?

Jazda samochodem w nocy nawet dla doświadczonych kierowców bywa wyzwaniem

Ograniczone pole widzenia, oślepiające światła innych pojazdów plus zmęczenie i senność. Jak zatem sprawić, by jazda po zmierzchu była bardziej bezpieczna? 

auto noc

1. Czyste i nieuszkodzone szyby

Czyste szyby, bez uszkodzeń mechanicznych są niezwykle istotne podczas jazdy w nocnych warunkach. Powinniśmy rutynowo przecierać szyby, nie tylko na zewnątrz, a także w środku. Podobnie jak czyszczenie reflektorów. Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą powodować bardzo duże ograniczenie widoczności.

2. Zadbaj o światła.

Jeżdżąc nocą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ustawienie świateł, a także na stan żarówek. Źle ustawione światła mogą oślepiać jadących z naprzeciwka kierowców. SSłabe żarówki dodatkowo wpływają na ograniczenie widoczności. Reflektory to nasze oczy, jeśli o nie nie zadbamy, ryzykujemy swoim bezpieczeństwem podczas nocnej jazdy.

3. Redukujmy ośiwrtlenie wewnątrz samochodu

Jeśli w samochodzie istnieje możliwość regulacji podświetlenia deski rozdzielczej, ustawmy je tak, by nie było zbyt intensywne. Mocne światło wewnątrz samochodu będzie osłabiało naszą zdolność obserwacji tego, co się dzieje na zewnątrz. Jeśli korzystamy z nawigacji, ustawmy ją w trybie jazdy nocą. Specjalnie dobrane kolory i intensywność światła pozwolą nam na bezpieczne nawigowanie bez pogorszenia naszej zdolności obserwacji drogi. Warto zwrócic uwagę, by pasażerowie jadący z nami nie używali urządzeń, które emitują intensywne światło. Eksperci mówią, że często jest bagatelizowana zasada, by światło z tych urządzeń było niewidoczne dla kierowcy.

4. Skup się na drodze

Podczas jazdy nocą bardzo ważna jest ciągła obserwacja drogi. Unikajmy patrzenia na światła nadjeżdżających samochodów, gdyż nawet krótkie spojrzenie może spowodować, że nawet przez kilka sekund będziemy oślepieni. Podczas jazdy wykorzystujmy światła drogowe, zdecydowanie poprawiają one nasze pole widzenia i pozwalają na lepszą obserwację drogi i jej otoczenia. Pamiętajmy jednak o odpowiednio wczesnym ich wyłączaniu tak, by nie oślepiać kierowców przed nami i jadących z naprzeciwka. Świateł drogowych nie można również używać w terenie zabudowanym, chyba że teren jest nieoświetlony. Jeśli jesteśmy wyprzedzani, a mamy włączone światła drogowe, zmieńmy je na mijania dopiero, gdy samochód nas wyprzedzający będzie na naszej wysokości. Po czwarte: dla kierowców jadących za nami nasze światła są ważnym źródłem informacji na temat tego, co się dzieje na drodze. Nie lekceważmy tego, to co jest dla nas widoczne, dla kierowcy za nami może być niespodziewane.

5. Sidaj za kółko wypoczęty

Wsiadając do samochodu miejmy świadomość drogi, która jest przed nami. Szczególnie nocą, gdy musimy być bardziej skoncentrowani i szybciej się meczymy. Pamiętajmy o konieczność regularnych postoi i odpoczynku. Kawa czy środki pobudzające działają przez chwilę, ale później objawy nasilają się jeszcze mocniej. Nie dajmy się im oszukać.

6. Systemy ułatwiające podróżowanie w nocy

Aby ułatwić kierowcom podróżowanie w nocy, a także poprawić ich komfort i bezpieczeństwo, producenci aut dbają o możliwość zaopatrzenia swojego auta w systemy, które ułatwiają nocną jazdę w tym między innymi automatycznie ściemniające się lusterko wsteczne, reflektory z funkcją doświetlania zakrętów czy też automatycznie włączające się i wyłączające się światła drogowe.