Pęknięta szyba w aucie – i co dalej?

Pęknięta szyba w aucie – i co dalej?

Grzeje słońce, na niebie nie ma ani jednej chmury, w radiu leci Twoja ulubiona piosenka, a Ty czerpiesz z jazdy sporo przyjemności. W pewnym momencie słyszysz tylko uderzenie w przednią szybę.  Masz ochotę skandować pod nosem niecenzuralne słowa, zjeżdżasz na pobocze, by zobaczyć, jak bardzo jest źle.

Najczęstszą przyczyną uszkodzeń przedniej szyby jest kamień odbity od niej odbity, wystrzelony spod koła poprzedzającego pojazdu, rzadziej wina leży po stronie powstających naprężeń karoserii. Bez względu na powód uszkodzenia, jazda z pękniętą szybą jest niedozwolona i niebezpieczna.

 

wymiana-szyby-czołowej

 

 

Nawet drobne pęknięcie może po pewnym czasie zprzeksztalcić się w bardzo poważne uszkodzenie, dlatego nie można bagatelizować nawet małej pajęczynki, która zrobiła się w rogu szyby. Drugą kwestią jest to, że jazda z pękniętą szybą w samochodzie grozi mandatem i odebraniem dowodu rejestracyjnego i najważniejsze – może  przyczynić się do wypadku.

Co zrobić w takiej sytuacji?

Na przedniej szybie samochodu delikatne pęknięcia pojawiają się nawet pod wpływem kamyków unoszących się z asfaltu podczas nacisku pojazdu. Bez względu na to, czy na przednim oknie zobaczysz tylko delikatną rysę, czy większy odprysk, musisz natychmiast zareagować i naprawić szkodę. Dowiedz się, jakie są właściwości szyby i co zrobić w sytuacji, gdy ulegnie ona uszkodzeniu.

Czy pękniętą szybę można naprawić?

Niejednokrotnie przednia szyba jest dosyć kosztowna, szczególnie jeśli mowimy o szybie podgrzewanej, czy z czujnikami deszczu i zmierzchu. Wówczas naprawa jest bardzo atrakcyjnym z finansowego punktu widzenia rozwiązaniem. Jednak nie zawsze jej przeprowadzenie jest możliwe. Z reguły nie naprawia się pęknięć, które powstały bliżej niż 10 centymetrów od krawędzi szyby oraz uszkodzeń w kształcie rys (szczególnie długich i kończących się pod uszczelką).

Całkowita wymiana szyby

Jeśli Twoja szyba nie nadaje się do dalszego użytku (dziura lub bardzo duże pęknięcie), będziesz musiał wymienić ją na nową. W tym celu powinieneś wybrać się do profesjonalnego serwisu np. Autosz szyby szczecin  dokonać wymiany szyby samochodowej. Szyba dobierana jest katalogowo po marce modelu. W niektórych przypadkach – jeśli wyprodukowano kilka rodzajów szyb z różnego rodzaju czynnikami – uwzględnia się także numer VIN. Pamiętaj, że tylko profesjonalne usługi są w stanie dać Ci 100% gwarancję dokładnego montażu i późniejsze bezpieczeństwo użytkowania.

Dlaczego nie można lekceważyć drobnych pęknięć na szybie w aucie?

Małe pęknięcia szyby w samochodzie są na samym początku ledwo widoczne. Zazwyczaj też nie utrudniają jazdy. Niezabezpieczone będą się jednak powiększać, przez co zaczną zwracać uwagę kierowcy. Bywa, że odbijają promienie słoneczne, co w efekcie prowadzi do oślepienia kierującego pojazdem.

Usunięcie drobnego pęknięcia jest także dużo tańsze i szybsze niż wymiana całej szyby.

Jazda z pękniętą szybą w aucie – grozi Ci mandat

Pęknięta szyba w samochodzie może być także powodem do skontrolowania pojazdu. Co więcej, jeśli policjant stwierdzi, że uszkodzenie zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego, ma prawo wypisać mandat w wysokości nawet 250 zł. Zabierze także dowód rejestracyjny, który będziesz mógł odzyskać dopiero wtedy, gdy naprawisz szkodę. Pęknięta szyba zwróci również uwagę diagnosty zajmującego się przeglądem Twojego auta. Jeśli nie zgodzisz się na naprawę, nie będzie mógł podbić Ci pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.