Co robić w przypadku rozbicia szyby samochodowej?

Co robić w przypadku rozbicia szyby samochodowej?

Szyba samochodowa to element, który jest nieustannie narażony na drobne pęknięcia, czy nawet silne rozbicie. Odpowiada ona z widoczność na drodze i zapewnia bezpieczeństwo kierowcy. Niestety może zdarzyć się sytuacja, w której szyba samochodowa ulegnie rozbiciu. Wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do zaufanego serwisu. Sprawdź sam, jak należy postąpić przy rozbitej szybie samochodowej i czy należy ją wymienić. Zapraszamy do lektury.

Czy należy wymienić rozbitą szybę?

Rozbita szyba samochodowa może stanowić duże zagrożenie dla bezpieczeństwa kierowcy i innych osób poruszających się po drodze. Wszelkie rysy i pęknięcia mogą odbijać światło słoneczne i zniekształcać obraz. Dlatego też w momencie, gdy szyba w samochodzie zostanie rozbita, należy jak najszybciej udać się do najbliższego serwisu i zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Jednak jazda z rozbitą szybą jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy uszkodzona szyba nie zagraża bezpieczeństwu na drodze. W innym przypadku konieczne jest odholowanie pojazdu i wymiana szyby. Wówczas specjaliści dobierają szybę katalogowo po marce danego modelu auta.

Czy można jeździć samochodem z rozbitą szybą?

Zgodnie z przepisami samochód z rozbitą szybą może poruszać się po drodze wyłącznie w celu dojechania do najbliższego serwisu. Należy jednak pamiętać o tym, że za jazdę z rozbitą szybą można otrzymać mandat i stracić dowód rejestracyjny pojazdu. Najczęściej dzieje się tak w momencie, gdy kierowca bagatelizuje uszkodzenia i nie zachowuje ostrożności podczas jazdy. Co ciekawe, wymianę szyby samochodowej można wykonać w ramach dodatkowego ubezpieczenia. Dzięki temu koszty wymiany pokrywa ubezpieczyciel.