Wybita szyba w aucie. Co robić?

Wybita szyba w aucie. Co robić?

W pierwszej kolejności trzeba zastanowić się nad tym, gdzie znajdziemy zakład zajmujący się wymianą szyb samochodowych. Znaczące jest umiejscowienie oraz rodzaj szyby, która w przypadku auta może być laminowana, lub hartowana. W tym artykule dowiesz się, co należy zrobić w takim przypadku.

Czy można jechać samochodem z wybitą szybą?

W momencie zatrzymania z samochodu z wybitą szybą policja ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny, a kierowcy wypisać mandat. Kiedy dojdzie do uszkodzenia, należy ocenić stan szyby i zadecydować o dalszych krokach. W przypadku kiedy uszkodzenie szyby jest znaczne, pojazd musi być odholowany. Według przepisów dopuszczalna jest jazda tylko i wyłącznie do najbliższego serwisu zajmującego się takimi zdarzeniami, ale kiedy nie zagraża ona bezpieczeństwu na drodze!

Jak zabezpieczyć wybitą szybę na czas jazdy?

  • Wybicie tylnej lub bocznej szyby

W razie poruszania się z wybitą szybą należy zachować szczególną ostrożność. Tylne i boczne szyby wykonane są ze szkła hartowanego, na których po uderzeniu powstaje otwór, z którego na dużej prędkości odpadają małe drobinki szkła, a także powstaje bardzo duży hałas. Kiedy kierujący decyduje się na jazdę, w miarę możliwości, powinien zabezpieczyć wybitą szybę. Zabezpieczenie takie najlepiej wykonać z przezroczystej folii oraz taśmy klejącej, zakładając je od zewnętrznej strony auta.

  • Wybicie przedniej szyby

Przednia szyba laminowana inaczej reaguje na uderzenia. Powstaje na niej pęknięcie, ale nie doprowadza do jej rozpadu. Taka konstrukcja pozwala na jazdę samochodem bez jej zabezpieczania, o ile pękniecie, nie utrudnia widoczności kierowcy.

W szczególnych przypadkach wybicie szyby może nawet zmniejszyć skuteczność działania poduszek powietrznych! W chwili wystrzelenia poduszki momentalnie wzrasta ciśnienie i aby zapobiec uszkodzeniu słuch lub wzroku, w nowszych samochodach samoczynnie dochodzi do wyrównania ciśnienia przez otwarcie szyb. Uszkodzone szyby nie są w stanie wykonać tej czynności.

Czy można wymienić szybę w ramach ubezpieczenia?

W sytuacji, gdy wymiana szyby jest niezbędna, klasyczna wersja ubezpieczenia OC nie obejmuje szyb samochodowych. Ubezpieczenie takie jest dodatkowe i wówczas chroni tylne, przednie oraz boczne szyby. Gdy wymienimy szybę we własnym zakresie, auto nie przejdzie badania technicznego.

Należy pamiętać, że szyby muszą zapewniać bezpieczeństwo! W razie zagrożenia mają za zadanie wytrzymać opór w razie wystrzelenia poduszki powietrznej, a także zapobiegają wypadnięciu z auta. Jeżeli zauważyłeś na szybie swojego samochodu rysę lub pęknięcie, zgłoś się do nas –  korzystamy z najnowszych technologii.